În luna ianuarie 2026, depozitele noi1 atrase au constituit 24 746 milioane lei, fiind acceptate în proporție de 68,2 la sută de la mediul de afaceri2 și 31,8 la sută de la persoanele fizice.
Volumul contractelor noi încheiate cu mediul de afaceri și ratele nominale ale dobânzilor aferente sunt prezentate în tabelul de mai jos.
Volumul contractelor noi încheiate cu persoanele fizice și ratele nominale ale dobânzilor sunt reflectate în tabelul de mai jos.
Depozitele în monedă națională atrase în ianuarie 2026 au rămas principala formă de economisire - ponderea depozitelor la termen în MDL constituind 73 la sută din totalul depozitelor la termen. Volumul depozitelor noi la termen și ratele nominale ale dobânzilor aferente, pe tipuri de valută, sunt reflectate în Graficul 1.
Date statistice [4]
1. Comunicatul este elaborat în baza informației raportate de către bănci conform Instrucțiunii nr. 331/2016 cu privire la modul de întocmire și prezentare a rapoartelor privind ratele dobânzilor aplicate de băncile din Republica Moldova. Noțiunile utilizate în comunicat, în special cele privind ratele medii, creditele și depozitele noi, persoanele juridice și persoanele fizice, au sensul definit în Instrucțiunea prenotată.
2. Mediul de afaceri include persoanele juridice și persoane fizice care practică activitatea.
Notă: În graficele, datele agregate pot să nu corespundă exact sumei componentelor din cauza rotunjirilor matematice.



