Opțiuni de accesibilitate

  • Programul primirii în audiență a cetățenilor de către conducerea Băncii Naționale a Moldovei
    Înscrierea solicitanților pentru audiență se efectuează în temeiul înscrierii prealabile a solicitanților în baza cererii de audiență, care se depune în scris la sediul BNM, prin poștă sau email.
    Pentru mai multe informații privind modul de depunere și realizare a audienței, vă recomandăm să consultați Hotărârea Guvernului pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea audienței HG250/2024
     

  • Anca Dragu, guvernator

    Prima zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.

  • Petru Rotaru, prim-viceguvernator

    A doua zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.


  • Tatiana Ivanicichina, viceguvernator

    A treia zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.


  • Constantin Șchendra, viceguvernator

    A patra zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.


  • Mihnea Constantinescu, viceguvernator

    A cincea zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.

Vă rugăm să luați cunoștință cu cerințele înaintate față de primirea și examinarea petițiilor și cererilor de acces la informații de interes public adresate Băncii Naționale a Moldovei.

Detalii.

 

Bine ați venit pe pagină oficială a Băncii Naționale a Moldovei!

Main navigation BNM

Extinde Ascunde
02.10.2017

BNM a solicitat asistență tehnică de la FMI în domeniul politicii monetare

 

În perioada 28-29 septembrie 2017, Banca Națională a Moldovei a fost vizitată de Nils Oeyvind Maehle, economist superior în Departamentul piața monetară și piața de capital al Fondului Monetar Internațional (FMI). Acesta a avut mai multe întrevederi cu membrii Comitetului executiv și reprezentanții Departamentului politică monetară ai băncii centrale.

Discuțiile s-au axat pe evaluarea cadrului operațional de elaborare și fundamentare a politicii monetare, precum și identificarea domeniilor de asistență tehnică de care are nevoie BNM. În urma vizitei la Chișinău, experții FMI urmează să elaboreze un plan de lucru, care ar putea începe anul viitor.

În cadrul vizitei, Nils Oeyvind Maehle a organizat un curs de formare în domeniul prognozării și politicilor de țintire a inflației cu scopul de a familiariza membrii Comitetului executiv cu cele mai recente practici și modele aplicate pe plan internațional, inclusiv în regiunea Europei centrale și de est.

Detalii despre cooperarea cu FMI.

Abonare la conținut
CAPTCHA
Întrebare pentru a verifica că sunteţi persoană fizică (în scopul prevenirii transmiterilor automate a spam-ului).